Univerzitní centrum energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického (ČVUT UCEEB) vzniklo jako odezva na požadavky orgánů Evropské unie na snižování energetické náročnosti budov, které mají až 40% podíl na neustále rostoucí celosvětové spotřebě energie. Založeno bylo v roce 2012 s přispěním Evropského fondu pro regionální rozvoj a státního rozpočtu České republiky jako samostatný výzkumný ústav ČVUT.
Jsme multioborový tým špičkových vědců, odborníků a mladých talentů, kteří společně usilují o trvale udržitelný rozvoj ve stavitelství, a naším cílem je, aby všechny nově postavené domy v EU byly energeticky efektivní a vyprodukovaly tolik energie, kolik samy spotřebují.
Od 15. května 2014 sídlíme v nové budově v Buštěhradu. Její stavebně-energetickou koncepci jsme navrhli v souladu s moderními nároky na úspornost a šetrnost životního prostředí. Kromě administrativního a provozního zázemí je k dispozici 21 špičkově vybavených laboratoří, v nichž probíhá výzkum organizačně rozdělený do pěti oddělení:
• Architektura a interakce budov s životním prostředím
• Energetické systémy budov
• Kvalita vnitřního prostředí
• Materiály a konstrukce budov
• Monitoring a řízení inteligentních budov
Pomáháme snižovat energetickou náročnost staveb a současně přispíváme ke zmírňování dopadů jejich provozu na životní prostředí. Pracujeme na zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti systémů inteligentního řízení domů, a kromě toho také nabízíme efektivní využití obnovitelných zdrojů pro nové i stávající budovy.
Intenzivně se zapojujeme do odborných projektů zabývajících se snižováním emisí a zohledňováním environmentálních souvislostí v rámci stavitelství. Vyvíjíme nová řešení a vyvinuté technologie posouváme do praxe. Náš výzkum je proto zaměřený i na komercializaci výsledků a spolupráci s průmyslem. Objem smluvního vývoje pro soukromý sektor se každoročně pohybuje v řádu desítek milionů korun.
Architektura a životní prostředíEnergetické systémy budovKvalita vnitřního prostředíMateriály a konstrukce budovŘízení a monitoring inteligentních budovObvodové pláště budovStavební fyzikaÚspory energiíOptimalizace energetických zdrojůObnovitelné zdroje energie