Dziś AZS to stowarzyszenie posiadające ponad 30 tys. członków zrzeszonych w blisko 200 klubach uczelnianych, sportowych i organizacjach środowiskowych. Obecnie rozwija działalność w wielu obszarach: sporcie powszechnym, wyczynowym oraz osób z niepełnosprawnościami. Realizowane programy skupione są nie tylko wokół środowiska akademickiego – AZS coraz częściej prowadzi projekty dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów.
Kluczowe rozgrywki organizacji to Akademickie Mistrzostwa Polski – największy cykl sportowej rywalizacji skierowanej do środowiska akademickiego obejmujący 35 dyscyplin sportowych, w którym corocznie bierze udział blisko 20 tys. uczestników. Z każdym rokiem rosną Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS – projekt, którego odbiorcą są studenci z niepełnosprawnościami z różnych środowisk akademickich. Obecnie to już kilkanaście wydarzeń w roku, w których bierze udział kilkaset osób.
Najmocniejszą wizytówką AZS jest sport kwalifikowany. Zawodnicy AZS są gwiazdami światowego sportu i sięgają po najwyższe laury w czasie najważniejszych imprez, stanowiąc średnio ok. jednej trzeciej składu osobowego polskich reprezentacji. Medale zdobywają na wszystkich najważniejszych zawodach, z mistrzostwami Europy, świata i igrzyskami olimpijskimi włącznie.
Sukcesy na arenach światowych i krajowych odnosimy także w sporcie juniorskim. Nasze jednostki co roku okupują czołowe miejsca klasyfikacji współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży w Polsce (w czołowej dziesiątce większość to kluby AZS).
Jako członek Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA) AZS bierze też aktywny udział w systemie światowej rywalizacji akademickiej. Nasi zawodnicy z powodzeniem startują w Akademickich Mistrzostwach Europy i Europejskich Igrzyskach Studenckich a także w największych imprezach sportowych dla studentów: letnich i zimowych Uniwersjadach (w dorobku 530 medali).