Instytut Kościuszki – think tank kreujący nowe idee dla Polski i Europy – jest niezależnym, pozarządowym instytutem naukowo-badawczym o charakterze non-profit, założonym w 2000 r. Instytut Kościuszki opierając się na pogłębionej, interdyscyplinarnej analizie, propaguje rozwiązania w postaci rekomendacji programowych i ekspertyz, których odbiorcami są instytucje unijne, rządowe i samorządowe, polscy i europejscy politycy i decydenci, a także media, przedsiębiorcy oraz pasjonaci niezależnej myśli i otwartej debaty. W prace Instytutu zaangażowani są naukowcy, pracownicy polskiej i europejskiej administracji oraz praktycy działalności publicznej i społeczno-gospodarczej.
Misją Instytutu Kościuszki jest działanie na rzecz społeczno-gospodarczego rozwoju i bezpieczeństwa Polski, jako aktywnego członka Unii Europejskiej oraz partnera sojuszu euroatlantyckiego. Instytut Kościuszki pragnie być liderem pozytywnych przemian, tworzyć i przekazywać najlepsze rozwiązania dla Polski i Europy, a także dla sąsiadujących krajów budujących państwo prawa, społeczeństwo obywatelskie i gospodarkę wolnorynkową. Opracowania Instytutu były i są podstawą zarówno ważnych reform legislacyjnych, jak i merytorycznym wsparciem dla bieżącej działalności osób podejmujących strategiczne decyzje.
Instytut Kościuszki jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC - corocznej konferencji poświęconej strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w dn. 28-29 września br. w Krakowie. Konferencja powstała w ramach realizowanego od 2011 r. projektu „Cel: Cyberbezpieczeństwo”, który jest odpowiedzią na potrzebę zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni państwa, podmiotów komercyjnych i obywateli. Eksperci Instytutu biorą udział jako mówcy w najważniejszych konferencjach poświęconych sprawom cyberbezpieczeństwa w Europie i na świecie. Komentują również dla mediów wydarzenia związane z tymi zagadnieniami.