W XXI wieku wirtualna rzeczywistość jest tak samo realna jak codzienne życie. Wojnę w Ukrainie można oglądać na TikToku i Facebooku, a polityczne rozgrywki mieszczą się w 280 znakach na Twitterze. Globalna sieć miała nam pomagać, jednak jej użytkownicy coraz częściej powodują chaos komunikacyjny.
Obecnie cyberbezpieczeństwo to już nie tylko mocne hasło logowania, ale przede wszystkim dostęp do informacji, które są neutralne, wiarygodne i pochodzą z różnych źródeł. Ostatnie wydarzenia w samej tylko Polsce pokazują, jak duży wpływ mają fake newsy na społeczne zachowania. Wystarczy wspomnieć o problemach z tankowaniem benzyny, płynie Lugola, braku gotówki w bankomatach, czy wydarzeniach w Przemyślu aby zrozumieć, że wojna informacyjna jest poważnym zagrożeniem.
Tutaj właśnie zaczyna się rola Dywizjonu 404, który tworzy narzędzia wspierające walkę z dezinformacją za pomocą technologii. Uczestniczymy w społecznym wymiarze technologii.
Zależy nam na tym, aby przy pomocy technologii takich jak Machine Learning, Computer Vision oraz Natural Language Processing znacząco wykrywać dezinformację tak aby zmniejszyć jej wpływ na nasze życie.
Aktualnie w projekcie aktywnie uczestniczy kilkadziesiąt wolontariuszy, z czego połowa to inżynierowie i badacze związani z programowaniem, uczeniem maszynowym i analizą danych. Jednak nasza inicjatywa nie mogła wystartować bez specjalistów z zakresu zarządzania projektami, programowania, designu, marketingu oraz wielu, wielu innych dziedzin.