Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej jest najstarszą pedagogiczna uczelnią w Polsce. Aspirujemy do roli wiodącego krajowego i europejskiego centrum wymiany myśli i idei w zakresie nowoczesnej pedagogiki, pedagogiki specjalnej oraz nauk społecznych, zorientowanych na profesjonalne wspieranie ludzi z różnego rodzaju trudnościami, wynikającymi ze stanu zdrowia i sytuacji społecznej.
Naszą misją jest przygotowanie pedagogów specjalnych i nauczycieli pracujących na rzecz osób z różnorodnymi rodzajami niepełnosprawności w duchu poszanowania ludzkich i obywatelskich praw, zrozumienia i akceptacji dla odmienności, traktowania niepełnosprawności jako elementu ludzkiej kondycji oraz włączania osób z niepełnosprawnościami w życie społeczeństwa na zasadzie równoprawnych obywateli.
Studenci i studentki APS, przygotowujący się do zawodów określanych mianem zawodów zaufania społecznego kształceni są w duchu tolerancji i sprzeciwu wobec wszelkich form dyskryminacji. Naszą intencją jest wykształcenie światłych i twórczych profesjonalistów, dbających zarówno o rozwijanie własnej osobowości, zamiłowań naukowych i zawodowych umiejętności praktycznych - jak i troszczących się o wszechstronny rozwój osób i środowisk, na rzecz których będą pracować.
Jesteśmy dumni z naszej historii, która rozpoczyna się blisko 100 lat temu, kiedy to 1922 roku w wyniku połączenia Seminarium Pedagogiki Specjalnej powołanego przez Marię Grzegorzewską na wzór Międzynarodowego Fakultetu Pedologicznego w Brukseli i Instytutu Fonetycznego, kierowanego przez Tytusa Benniego powstał Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej (PIPS).
Wśród pierwszych wykładowców Instytutu był Janusz Korczak oraz inni wybitni naukowcy, lekarze, psychiatrzy, neurologowie, m.in. Józefa Joteyko, Tytus Benni, Władysław Sterling.
Obecnie jako ośrodek akademicki nieustannie wzbogacamy potencjał badawczy i dydaktyczny, rozwijając nurt badań podstawowych i aplikacyjnych oraz doskonaląc warsztat dydaktyczny.